ZDRAVÍ

Motobazar MOTOBAZAR MIRAMOTO
Největší regionální motobazar a eshop!

Vitality Club: Potřebujeme hubnout – 12. díl

10.01.2007 - 13:55
Vitality Club – rubrika věnovaná hubnutí, životnímu stylu a zdraví. Rubriku vede Šárka Kopálová, behaviorální terapeut a poradkyně v oblasti zdravé výživy a diet.

 


Mám ráda sušené ovoce a k mým nejoblíbenějším patří v současnosti datle. Dohaduji se s kamarádkou, jestli jich mohu sníst kolik chci anebo ne. Usušené už jsou přece menší a nemohou mít tolik cukru. Eliška, Velešín.

Milá Eliško. Jakékoliv sušené ovoce sice ztratí na svém objemu, ale jenom proto, že přijde o svou zásobu vody. Asi vás nepotěším, ale usušením se z něj cukr rozhodně nevypaří. Když bychom se na váš dotaz podívali globálně, nikdy nemůžete jíst neomezené množství žádné potraviny, aniž by to nemělo dopad na lidskou váhu. I u těch energeticky dobrých věcí musíme koukat na celkové množství. Ostatně je to logické a v tom tkví právě ta úspěšnost hubnutí. Pokud si dám jeden tvarohový dezert k svačině kolem 400 kJ, je to perfektní. Ale když si jich dám pět, nemohu si alibisticky myslet, že je to v pořádku, protože měl super energii. Je zapotřebí si ji vynásobit pěti a poctivě si přiznat, že jsem snědla svačinu za pět lidí.

Sušené ovoce je dobrá varianta, jestliže mám moc velikou chuť na něco sladkého. Rozhodně je to lepší, než si dát „umělohmotné“ sušenky plné rafinovaného cukru a aditiv. Vraťme se ale nazpátek k vašim datlím. Na rozdíl od balíčku sušenek jsou zdrojem vitamínů skupiny B, ale i minerálů, jako např. hořčík a draslík. Na druhou stranu jsou nesmírnou energetickou bombou, protože ve 100gramech najdete cca 1 100kJ. Hlavní podíl na této hodnotě mají jednoduché cukry nacházející se v datlích a v těch sto gramech je jich obsaženo něco kolem 70 gramů. Pokud si například udržuji svou váhu při 6000 kJ, měly by sacharidy tvořit 14O gramů z celkové denní dávky jídla. Sacharidy jsou přítomny v jakékoliv příloze, tzn. rýže, chléb, brambory, těstoviny… No a vy, pokud sníte celý balíček datlí, dodáte tělu celou doporučenou denní dávku sacharidů najednou. To už vám po zbytek dne zbývá jen zelenina, maso a sýr.

Abychom se dobrali k nějakému závěru. Nejlepší je konzumovat ovoce čerstvé, protože zároveň s ním vám dodává objem i voda v něm obsažená. Jakmile ho usušíte, je to zrádné. Sníte ho na optické množství stejně, ale už je bez vody a tak konzumujete větší dávku cukru. To byste měla mít vždycky na paměti. Jinak vám vůbec nic nebrání v tom, abyste si své oblíbené datle dopřála.


Mám velmi ráda Vánoce, ale nějak to v tomhle období nezvládám s přejídáním a váhou. Potom mám samozřejmě výčitky a deprese a je mi z toho na nic. Dá se tohle období nějak přežít? Kamila, Č. Krumlov

Milá Kamilo. Vánoce nejsou žádný povinný pokyn k provozování obžerství. To jsme z toho udělali jenom my lidé a čím jsou a budou větší košíky v supermarketech, tím to bude s námi horší.

Podívejte se na tohle období z jiné stránky. Celý rok pracujeme, proč se na chvilku nezastavit, nevypnout a jen tak relaxovat při pohledu na pěkný vánoční stromek? Uklízíme celý rok a on nám Ježíšek určitě nepřinese víc dárků, pokud se schvátíme jakýmkoliv úklidem. Jen barbar si ničí dobrovolně pohodu. A to samé platí i o jídle. Na lehkém zeleninovém bramborovém salátu není nic špatného. Grilovaná ryba anebo plátek kuřecího masa je dobrou volbou. Jako zákusek si dopřejte kopeček zmrzliny, protože na trhu najdete i méně energetické. Také nemusíte patřit k těm šílencům, kteří musí napéct tuny cukroví. Neděláte to celý rok tak proč nyní? Stačí udělat jen pár kousků a z toho depresi rozhodně mít nemusíte. Přidáte nějakou procházku navíc.

Nenechte se válcovat tím, co „musí“ dělat na Vánoce všichni. Právě proto jsou moje Vánoce jedinečné. Relaxuji, užívám si. Co vám brání udělat totéž?

Šárka Kopálová

DALŠÍ ZPRÁVY

Potřebujeme hubnout

Behaviorální terapeut a poradce v oblasti moderní výživy a diet

Když bolí v krku...

Potřebujeme hubnout (březen 07)

Potřebujeme hubnout

Vitality Club: Potřebujeme hubnout 11. díl

Vitality Club: Potřebujeme hubnout – 10. díl

Petr Hoffmann: Harmonické stravování

Vitality Club: Potřebujeme hubnout – 9. díl

Vitality Club: Potřebujeme hubnout – 8.díl

 
INZERCE ZDARMA

Inzerujte v našem jednoduchém inzertním systému. Stačí vyplnit pár položek a odeslat data na náš server.
Neváhejte a inzerujte zdarma!

STÁHNĚTE SI LISTOPADOVÝ VÝTISK

 

Archiv:
leden | únor | březen | duben
květen | červen | červenec | srpen
září | říjen | listopad | prosinec

Náklad: 100.000 ks

Distribuce po jižních Čechách zdarma!

  • České Budějovice
  • Český Krumlov
  • Jindřichův Hradec
  • Písek
  • Prachatice
  • Tábor
  • ... a další

Máte zájem přispívat na náš server? Kontaktujte nás na e-mailové adrese zpravy@ceskenovinky.czTEXTOVÁ REKLAMA:
Dopravně obchodní centrum Mercury
Kongresové centrum Praha
Bazénové vysavače
Kongresové centrum
Elektrospotřebiče
Maturitní plesy
Ubytování Český Krumlov
Prodej uhlí
Ubytování na Šumavě
Mimibazar
Otáčivé hlediště Český Krumlov
Hotely a penziony
Klempířství České Budějovice
Land Rover náhradní díly
Bioplynová stanice
Ubytování v centru města České Budějovice
Dragster EuroGames - MOTOMEJDAN Bechyně
Tvorba webových stránek
Ubytování Lipno
ZEPHYR EXCELENT URBAN PUB Fotoobrazy

Hotel u Solné brány nabízí catering v Českých Budějovicích, ale dokáže i Český Krumlov, Tábor nebo Písek.

 
Aukce
 
Ochranné pomůcky
 

  Jižní Čechy a Šumava
Biologická likvidace odpadu
Tvorba www stránek
Maturitní plesy On-line
Reklama venku