BYDLENÍ

Motobazar MOTOBAZAR MIRAMOTO
Největší regionální motobazar a eshop!

Za peníze v Praze dům …

08.09.2006 - 06:15
A nejenom v Praze a nejenom dům. Za peníze si dnes pořídíte téměř všechno. Už není vzácností procházet se po ulici s medvědem nebo tygrem na vodítku, lidé podnikají cesty do vesmíru jako turisté, hodinky s vodotryskem patří už také do starého železa.

 

Fantazie bohatých spolunájemců naší zeměkoule nezná mezí a téměř se blíží Wolkerovu zcizení slunce milionářem.

O Karlově mostě se zmiňují historické prameny již roku 1357, kdy nahradil původní most Juditin. Stavěl ho neznámý stavitel a snad mu pomáhal i Petr Parléř, od kterého máme východní věž mostu. Most měl opravdu bohatou historii a pamatuje mnohé. Osvícenou dobu vlády Karla IV., doby rozkvětu, ale i zmaru, kdy např. za třicetileté války byl značně poničen. Vypovídá o různých epochách vývoje českého národa, čteme z něj jako z učebnice dějepisu, odkrýváme vrstvy architektonických epoch a při procházce přes řeku Vltavu se ocitáme v galerii pod širým nebem. Potkáváme se s Ferdinandem Maxmiliánem Brokoffem, s Matyášem Bernardem Braunem, s jejich do kamene vytesanými postavami ožívajícími svými příběhy a opředenými legendami. Žehnají nám svatí, shlíží na nás anděl s tváří mladé dívky s podivnou pověstí, má zde i místo Turek, který si ho obhájil i přes silné protesty ctihodných občanů pražských. A stal se dokonce již tehdy politickým traumatickým bodem, způsobujícím šarvátky mezi Čechy a Němci, kdy během velké vojny mezi Rusy a Turky pražští Němci stranili Turkům a na Karlově mostě postavě Turka potají zlatili šavli a knoflíky. Nad mostem se vznášejí různé přízraky a pokud zde jdete v noci a nejste nikým rušeni, občas máte pocit, že vás někdo sleduje a za vašimi zády někdo zakašle nebo kýchne. To je možná duch ženy a malého dítěte, který prochladl a do dneška hledá spásu u náhodných chodců. Stavitel mostu ve snaze postavit nový most, který vydrží staletí, se upsal ďáblu a odnesla to jeho žena a jejich právě narozené dítě. Již v minulosti byl ovšem stav kamenných konstrukcí mostu ne v dobrém stavu. Legenda o udatném rytíři, jehož se bála i smrt, jak byl statečný a bojovný, vypráví o tom, že při cestě přes most na hrad k audienci u krále se přesně v ten okamžik, kdy rytíř vjel pod bránu mostecké věže, uvolnil veliký klenák a rytíři rozdrtil lebku. Dodnes tam zeje prázdné místo po kameni. Snad ho nyní nevyplní restaurátoři při generální opravě novým kvádrem.

Karlův most je legenda nejenom pro Čechy. Je to národní skvost a diamant, kterých máme po bitvě na Bílé hoře ne velké množství a na který jsme tím více hrdi. Je to národní symbol, jako vlajka nebo hymna. Nedovedu si představit, že bychom naši vlajku nebo hymnu půjčili někomu na mejdan za pár drobných a dali tím ostatním najevo, že český stát je ve výprodeji nebo k pronájmu. For rent, zu vermieten.

Až budete číst tyto řádky, bude zřejmě už rozhodnuto o pronájmu Karlova mostu firmě Louis Vuitton. Zda bude pronajat jako příjemná společnice na večer, jako rekvizita pro večírek vyvolených s proudy šampaňského, ohňostrojem, megakonstrukcí na hlavách soch svatých a se svůdnou zpěvačkou Madonnou (možná bude něco vidět z dálky ze břehu nebo z Petřína), nebo zda si zachováme určitou důstojnost a národní poklady a naši slavnou historii budeme do světa ukazovat poněkud decentnějším způsobem důstojnou prezentací.

Snad se nebude po pražské oslavě francouzského výrobce kabelek, bot a módních doplňků říkat: „To tedy Karlův most ještě nezažil …“

Příspěvky k diskuzi a dotazy mi zasílejte na adresu: krocakjaromir@seznam.cz

Ing.arch. Jaromír Kročák

DALŠÍ ZPRÁVY

Pokojíček na píď od země

Bydlení mezi ploty

Jaromír Kročák: Bydlení se psem

Těžké sny stavebníka

Domluvíme se, vždyť jsme lidé!

Spaní jako v pohádce

Proč investovat do projektu?

Vybavení interiéru

ITALIA INTERIOR-DESIGN

Autocenzura a zpětná vazba

 
INZERCE ZDARMA

Inzerujte v našem jednoduchém inzertním systému. Stačí vyplnit pár položek a odeslat data na náš server.
Neváhejte a inzerujte zdarma!

STÁHNĚTE SI LISTOPADOVÝ VÝTISK

 

Archiv:
leden | únor | březen | duben
květen | červen | červenec | srpen
září | říjen | listopad | prosinec

Náklad: 100.000 ks

Distribuce po jižních Čechách zdarma!

  • České Budějovice
  • Český Krumlov
  • Jindřichův Hradec
  • Písek
  • Prachatice
  • Tábor
  • ... a další

Máte zájem přispívat na náš server? Kontaktujte nás na e-mailové adrese zpravy@ceskenovinky.czTEXTOVÁ REKLAMA:
Dopravně obchodní centrum Mercury
Kongresové centrum Praha
Bazénové vysavače
Kongresové centrum
Elektrospotřebiče
Maturitní plesy
Ubytování Český Krumlov
Prodej uhlí
Ubytování na Šumavě
Mimibazar
Otáčivé hlediště Český Krumlov
Hotely a penziony
Klempířství České Budějovice
Land Rover náhradní díly
Bioplynová stanice
Ubytování v centru města České Budějovice
Dragster EuroGames - MOTOMEJDAN Bechyně
Tvorba webových stránek
Ubytování Lipno
ZEPHYR EXCELENT URBAN PUB Fotoobrazy

Hotel u Solné brány nabízí catering v Českých Budějovicích, ale dokáže i Český Krumlov, Tábor nebo Písek.

 
Aukce
 
Ochranné pomůcky
 

  Jižní Čechy a Šumava
Biologická likvidace odpadu
Tvorba www stránek
Maturitní plesy On-line
Reklama venku