BYDLENÍ

Motobazar MOTOBAZAR MIRAMOTO
Největší regionální motobazar a eshop!

Domluvíme se, vždyť jsme lidé!

07.11.2006 - 22:00
A máme po komunálních a senátních volbách. Ne, nespletli jste se, opravdu jste v rubrice „architektura, stavebnictví, bydlení“.

 

Bráním se programově zasahovat veřejně do diskusí a povědomí o současném politickém dění. Jednak nejsem politolog, jednak mám pouze všeobecný přehled o událostech kolem nás asi jako každý občan, který tady žije a nespadnul náhle z Marsu a v neposlední řadě se nechci pouštět do polemik o situaci na politické scéně. Spíše je zajímavé sledovat paralely mezi různými obory, či oblastmi našeho života.

Již jsem zde zmiňoval srovnání architektury s hudbou, dotkli jsme se autocenzury a zpětné vazby, večírku na Karlově mostě, zamysleli jsme se nad investicemi do projektu. Dnes mi to nedá nezmínit se o podobnosti způsobu komunikace v oborech jen zdánlivě od sebe odlišných – v politice a architektuře. O způsobu komunikace mezi lidmi.

Ve své dlouholeté praxi jsem se setkal s mnoha lidmi, s klienty, investory, úředníky, dodavateli, sousedy stavebníků a dalšími účastníky územního a stavebního řízení, s lidmi z občanských sdružení, s politiky, se sponzory a mnoha dalšími. Základním předpokladem všeho počínání je vzájemná komunikace mezi lidmi, jednoduše řečeno – domluvit se spolu. V tvůrčím procesu přípravy stavby je na architekta, resp. projektanta, kladen nelehký úkol – domluvit se s klientem a následně se všemi dalšími zúčastněnými lidmi. Není to jednoduchá věc. Přicházejí klienti, kteří mají od samého počátku přesné představy o svém záměru. Jsou však i tací, kteří potřebují své představy konzultovat s někým, kdo jim poradí a pomůže v utváření stavebního záměru a ke zhmotnění životních snů. A zde nastupuje umění dorozumění, nutnost vzájemně si naslouchat, ale i se navzájem slyšet. Zvláště při přípravě rodinného domu je záležitost zcela delikátní, neboť architekt se musí seznámit se všemi podrobnostmi života klienta, aby pochopil jeho životní styl a dům navrhoval pro budoucího uživatele domu a ne pro sebe a pro své nenaplněné touhy zviditelnit se. Tato první fáze kontaktů mezi architektem a klientem je rozhodující pro úspěch, či neúspěch akce a nemůže se uspěchat. V této fázi si též obě strany uvědomí, zda jim vzájemný vztah vyhovuje a zda jsou stejného, nebo alespoň podobného smýšlení. Pokud ano, je všechno v pořádku a návrh se vyvíjí zdárně až k případnému dokončení stavby a spokojenosti obou stran. Někdy ovšem nastává případ, že klient neustále nenachází to pravé, co od spolupráce s architektem očekává a architekt po mnoha marných pokusech a desítkách variant nepřijatých návrhů se dostává do začarovaného kruhu a následně až do slepé uličky. V této fázi nastává okamžik, kdy je potřeba danou patovou situaci vyhodnotit a přistoupit k radikálnímu řezu – jako dospělí a rozumní lidé ukončit nefungující vztah. Poté, co nebylo možné se spolu dohodnout, je nejlepší varianta přenechat své pozice jiným architektům, kteří budou schopni se s klientem lépe dohodnout a pochopit jeho představy, stejně tak architekt by se dál neměl vyčerpávat neřešitelnou situací a věnovat se jiným komunikativnějším klientům, kteří spíše ocení jeho tvůrčí přístup k zakázce.

Podobnost s politickou scénou není náhodná a povolební vyjednávání o vládě v této zemi jsou pouze o vzájemné komunikaci mezi politiky a o jejich vyzrálosti, velikosti ducha a o státotvorné a státnické prozíravosti. Není nyní ten správný čas zapudit nekomunikativního populistického a pyšného politika? V určité fázi pomohl své straně raketovým nárůstem preferencí, nyní je ale velkým opoceným balvanem uvázaným na noze své strany.

Bez nekomunikativních a protivných lidí se určitě dohodneme, vždyť jsme lidé…

Ing. arch. Jaromír Kročák

DALŠÍ ZPRÁVY

Pokojíček na píď od země

Bydlení mezi ploty

Jaromír Kročák: Bydlení se psem

Těžké sny stavebníka

Za peníze v Praze dům …

Spaní jako v pohádce

Proč investovat do projektu?

Vybavení interiéru

ITALIA INTERIOR-DESIGN

Autocenzura a zpětná vazba

 
INZERCE ZDARMA

Inzerujte v našem jednoduchém inzertním systému. Stačí vyplnit pár položek a odeslat data na náš server.
Neváhejte a inzerujte zdarma!

STÁHNĚTE SI LISTOPADOVÝ VÝTISK

 

Archiv:
leden | únor | březen | duben
květen | červen | červenec | srpen
září | říjen | listopad | prosinec

Náklad: 100.000 ks

Distribuce po jižních Čechách zdarma!

  • České Budějovice
  • Český Krumlov
  • Jindřichův Hradec
  • Písek
  • Prachatice
  • Tábor
  • ... a další

Máte zájem přispívat na náš server? Kontaktujte nás na e-mailové adrese zpravy@ceskenovinky.czTEXTOVÁ REKLAMA:
Dopravně obchodní centrum Mercury
Kongresové centrum Praha
Bazénové vysavače
Kongresové centrum
Elektrospotřebiče
Maturitní plesy
Ubytování Český Krumlov
Prodej uhlí
Ubytování na Šumavě
Mimibazar
Otáčivé hlediště Český Krumlov
Hotely a penziony
Klempířství České Budějovice
Land Rover náhradní díly
Bioplynová stanice
Ubytování v centru města České Budějovice
Dragster EuroGames - MOTOMEJDAN Bechyně
Tvorba webových stránek
Ubytování Lipno
ZEPHYR EXCELENT URBAN PUB Fotoobrazy

Hotel u Solné brány nabízí catering v Českých Budějovicích, ale dokáže i Český Krumlov, Tábor nebo Písek.

 
Aukce
 
Ochranné pomůcky
 

  Jižní Čechy a Šumava
Biologická likvidace odpadu
Tvorba www stránek
Maturitní plesy On-line
Reklama venku