BYDLENÍ

Motobazar MOTOBAZAR MIRAMOTO
Největší regionální motobazar a eshop!

Autocenzura a zpětná vazba

ČESKÉ BUDĚJOVICE 31.05.2006 - 10:00
Předsevzal jsem si, že budu psát především příspěvky o architektuře a z oblasti stavebnictví, projektování a interiéru. Je to můj obor, který jsem vystudoval, ve kterém se pohybuji a kde sbírám zkušenosti akci od akce, zakázku od zakázky.

 

Znám jednotlivá slabá místa a problematiku přípravy a realizace staveb. Každodenně se setkávám s teorií a praxí při jednání s klienty a s dodavateli, při projednávání dokumentace s jednotlivými dotčenými orgány a organizacemi státní správy, prožívám prohry a drobné radosti na trnité cestě současnou legislativou. Dnes mi to ale nedá zamyslet se nad aktuálními termíny uplatňujícími se nejenom v architektuře – autocenzurou a zpětnou vazbou.

Zvláště v těchto dnech předvolebních bojůvek se setkáváme s tím, že mnoha politikům chybí zpětná vazba a některá média podléhají bezhlavé autocenzuře. Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi zpětnou vazbou a autocenzurounení velkého rozdílu. Obojí značí sebekontrolu, či sebereflexi. Aby se na cestě životem člověk neztratil a držel zvolený směr k vytčenému cíli, musí kromě překonávání překážek a umění jednat s lidmi disponovat zdravým sebevědomím a vírou v sebe sama. To ovšem neznamená být dravě sebevědomý, přehlíživý, nadutý a pyšný. Pýcha předchází pád a nikomu nerostou stromy do nebe. K úspěchu a důstojné seberealizaci vede mnoho cest, ale většinou ta správná je nejdelší a do nejprudšího kopce, nejméně pohodlná a hodně se klikatí. Nevadí, je třeba vytrvat. A při nejprudším trysku za úspěchem, kdy zlatý vítr štěstí sviští kolem uší a všechno kolem je připraveno se Vám podřídit, kdy jde karta a konstelace hvězd Vám uvolňuje ruce a boří všechny překážky, pak nastává ten okamžik, kdy je třeba na chvíli spočinout a překontrolovat střelku kompasu a kurs, zda je správný. Není to jednoduché zvolnit těsně před vrcholem, ale vyplácí serozhlédnout se kolem sebe a po ostatních. Jednám správně? Je můj svobodný rozlet mým úspěchem, nebo zatlačuje jiné pod hladinu? A v tom okamžiku nastupuje u normálního jedince systém sebekontroly.

Je dobré mít zpětnou vazbu, není dobré podléhat autocenzuře. Zatímco zpětná vazba je naším kormidlem usměrňujícím správným směrem myšlenky a počínání, působí autocenzura destruktivně a již v prvopočátcích zabíjí plno invenčních myšlenek a nejenom u architektů. Dříve zpětnou vazbu obstaral králi šašek, ve svobodných státních zřízeních jsou to svobodná média, která nastavují zrcadlo, pro mnohé lidi je to blízký člověk, který se nebojí vyslovit i nepříjemnou pravdu. Autocenzury jsme si užili v dobách totalitního temna dost a dost. Ještě nevyslovené slovo, nezviditelněná myšlenka byla v samém počátku podrobena přísné kontrole, zda nebude nevhodná, zda se bude zamlouvat mocným, zda nebude mít zhoubné následky pro další generace, zda zapadne do všeobecného mravně pokleslého ovzduší tehdejší šedi.

Hýčkejme si ty pravé šašky, kteří nám dokážou nalít čistého vína a odvrhněme šašky bez svědomí a zpětných vazeb. Svoboda projevu a myšlenek je velice křehká květina a stačí málo, aby se z šašků stali šibalové s mocným nástrojem moci v rukou – skrytou autocenzurou.

Ing. arch. Jaromír Kročák

DALŠÍ ZPRÁVY

Pokojíček na píď od země

Bydlení mezi ploty

Jaromír Kročák: Bydlení se psem

Těžké sny stavebníka

Domluvíme se, vždyť jsme lidé!

Za peníze v Praze dům …

Spaní jako v pohádce

Proč investovat do projektu?

Vybavení interiéru

ITALIA INTERIOR-DESIGN

 
INZERCE ZDARMA

Inzerujte v našem jednoduchém inzertním systému. Stačí vyplnit pár položek a odeslat data na náš server.
Neváhejte a inzerujte zdarma!

STÁHNĚTE SI LISTOPADOVÝ VÝTISK

 

Archiv:
leden | únor | březen | duben
květen | červen | červenec | srpen
září | říjen | listopad | prosinec

Náklad: 100.000 ks

Distribuce po jižních Čechách zdarma!

  • České Budějovice
  • Český Krumlov
  • Jindřichův Hradec
  • Písek
  • Prachatice
  • Tábor
  • ... a další

Máte zájem přispívat na náš server? Kontaktujte nás na e-mailové adrese zpravy@ceskenovinky.czTEXTOVÁ REKLAMA:
Dopravně obchodní centrum Mercury
Kongresové centrum Praha
Bazénové vysavače
Kongresové centrum
Elektrospotřebiče
Maturitní plesy
Ubytování Český Krumlov
Prodej uhlí
Ubytování na Šumavě
Mimibazar
Otáčivé hlediště Český Krumlov
Hotely a penziony
Klempířství České Budějovice
Land Rover náhradní díly
Bioplynová stanice
Ubytování v centru města České Budějovice
Dragster EuroGames - MOTOMEJDAN Bechyně
Tvorba webových stránek
Ubytování Lipno
ZEPHYR EXCELENT URBAN PUB Fotoobrazy

Hotel u Solné brány nabízí catering v Českých Budějovicích, ale dokáže i Český Krumlov, Tábor nebo Písek.

 
Aukce
 
Ochranné pomůcky
 

  Jižní Čechy a Šumava
Biologická likvidace odpadu
Tvorba www stránek
Maturitní plesy On-line
Reklama venku